Vinter OL Sochi Program

Få dit overblik over Vinter OL Programmet her hos bettingexpert. Se sendetider for de forskellige discipliner.

OL Program

Hvis du elsker Vinter-OL er du havnet det helt rigtige sted. Her på siden bringer vi det fulde overblik nedenfor over programmet for Vinter-OL, og på hvilke dage de enkelte sportsgrene afvikles. Se samtidig, hvor du kan følge med i Vinter OL 2014 i TV! Læs mere om Vinter OL 2014 på vores eventside her!

(Kan du ikke se programmet nedenfor på din smartphone, skal du tippe mobilen om på den brede led) 

Opret en profil på bettingexpert og deltag i månedlig gratis tipskonkurrence om 5.000 kr.! 

Få de bedste OL odds hos NordicBet!

Dato: Kanal:
Tors 6/2

10:00-12:40 - Snowboard, slalom, kvalifikation, herrer
15:00-16:25 - Freestyle, pukkelpist, kvalifikation, damer
16:30-19:55 - Kunstskøjteløb, hold, kort program, par / herrer

 
Fre 7/2

17:00-20:00 - Åbningsceremoni

 

 
Lør 8/2

09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, damer
09:30-10:25 - Snowboard, slalom, finale, herrer
11:00-11:50 - Langrend, skiathlon, 15 km damer
12:30-15:00 - Hurtigløb på skøjter, 5000 m, herrer
14:00-16:30 - Ishockey, gruppespil, damer
15:30-17:00 - Skiskydning, sprint 10 km herrer
15:30-19:00 - Kælk, kval.herrer
15:30-20:00 - Kunstskøjteløb, hold, kort program, damer
15:30-20:00 - Kunstskøjteløb, hold, isdans, kort program
15:30-20:00 - Kunstskøjteløb, hold, fri program
17:30-18:30 - Skihop, NH, kval.herrer
19:00-20:30 - Freestyle, pukkelpist, finale, damer

 
Søn 9/2

08:00-10:00 - Alpint, styrtløb, herrer
09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, damer,
07:00-07:40 - Snowboard, slalom, kval.damer
10:30-11:00 - Snowboard, slalom, finale, damer
11:00-12:30 - Langrend, skiathlon, 30 km herrer
12:30-15:00 - Hurtigløb på skøjter, 3000 m damer
14:00-16:30 - Ishockey, gruppespil, damer,
15:30-17:00 - Skiskydning, sprint, 7,5 km damer
15:30-19:00 - Kælk, finale herrer
16:00-19:00 - Kunstskøjteløb, hold damer/herrer
16:00-19:00 - Kunstskøjteløb, isdans, friprogram
18:15-20:00 - Skihop, NH, finale herrer

 

Man 10/2

6:00-09:00 - Curling, round robin herrer - TV2
08:00-09:30 - Alpint, superkombination, løb 1, damer - TV2 Zulu
10:45-13:30 - Short track, 1500 m herrer - DR3
10:45-13:30 - Short track, 500 m damer - DR3
10:45-13:30 - Short track, 3000 m stafet, damer - DR3
11:00-13:30 - Ishockey, gruppespil, damer,
11:00-14:00 - Curling, round robin, damer - DR1
12:00-13:00 - Alpint, superkombination, løb 2 damer - TV2
14:00-17:00 - Hurtigløb på skøjter, 500 m herrer - TV2
15:00-16:30 - Freestyle, pukkelpist, kval.herrer - TV2 Zulu
15:30-18:30 - Kælk, kval.damer - 
16:00-18:30 - Ishockey, gruppespil, damer, - DR3
16:00-19:00 - Curling, round robin, herrer - DR1
16:00-17:00 - Skiskydning, jagtstart 12,5 km, herrer - DR3
18:00-20:30 - Freestyle, pukkelpist, finale, herrer - TV2 Zulu

 
Tir. 11/2

06:00-09:00 - Curling, round robin, damer - TV2
07:00-08:45 - Freestyle, slalom, kval.damer - TV2 Zulu
10:00-11:00 - Freestyle, slalom, finale, damer - TV2
11:00-12:00 - Langrend, individuel sprint, kval.damer/herrer - DR1
11:00-13:30 - Ishockey, gruppespil, damer, TV2 Zulu
11:00-14:00 - Curling, round robin herrer - TV2
13:00-14:30 - Langrend, individuel sprint, finale, damer/herrer
13:45-16:45 - Hurtigløb på skøjter, 500 m damer - TV2
14:00-15:00 - Snowboard, halfpipe, kval.herrer - DR3
15:30-18:30 - Kælk, finale, damer
16:00-17:00 - Skiskydning, jagtstart, 10 km damer - DR3
16:00-18:30 - Ishockey, gruppespil, damer 
16:00-19:00 - Curling, round robin damer - DR1
16:00-19:30 - Kunstskøjteløb, kort program par - TV2 Zulu
18:15-20:00 - Skihop, NH, finale, damer
18:30-19:15 - Snowboard, halfpipe, finale herrer - DR3

 
Ons. 12/2

06:00-09:00 - Curling, round robin herrer - DR1
08:00-10:00 - Alpint, styrtløb, damer - TV2
09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, damer - 
09:30-11:30 - Nordisk kombination, Skihop, NH herrer - TV2
11:00-14:00 - Curling, round robin, damer
13:30-14:30 - Nordisk kombination, Langrend, 10 km herrer - TV2
13:30-16:00 - Ishockey, gruppespil, damer,  - TV2
14:00-14:50 - Snowboard, halfpipe, kval.damer - DR3
15:00-17:00 - Hurtigløb på skøjter, 1000 m, herrer - TV2 ZULU
15:30-18:35 - Kælk, to-mands
16:00-19:00 - Curling, round robin, herrer - TV2
16:45-19:45 - Kunstskøjteløb, friprogram, parløb - TV2 ZULU
18:00-20:30 - Ishockey, gruppespil, herrer - DR3
18:30-19:15 - Snowboard, halfpipe, finale, damer - DR3

 
Tors 13/2

06:00-09:00 - Curling, round robin, damer - TV2
07:15-09:00 - Freestyle, slalom, kval.herrer  - TV2 Zulu
07:15-09:30 - Skeleton, kval.damer - TV2
09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, herrer
09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, damer,
10:30-11:30 - Freestyle, slalom, finale herrer - TV2
11:00-12:30 - Langrend, klassisk, 10 km damer - DR3
11:00-13:15 - Short track, 500 m, damer - DR3
11:00-13:15 - Short track, 1000 m, herrer - DR3
11:00-13:15 - Short track, stafet, 3000 m - DR3
11:00-14:00 - Curling, round robin, herrer - DR1
13:30-16:00 - Ishockey, gruppespil, herrer - DR3 / TV2
13:30-16:00 - Ishockey, gruppespil, damer,
15:00-17:00 - Hurtigløb på skøjter, 1000 - m, damer TV2 Zulu
15:00-17:00 - Skiskydning, individuel, 20 km, herrer - DR1
15:30-17:00 - Kælk, stafet
16:00-19:00 - Curling, round robin, damer - TV2 
16:00-20:30 - Kunstskøjteløb, kort program, herrer - TV2 Zulu
18:00-20:30 - Ishockey, gruppespil, herrer - DR3

 
Fre 14/2

06:00-09:00 - Curling, round robin, herrer
08:00-09:30 - Alpint, superkombination, løb 1, herrer - TV2
09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, herrer
11:00-12:45 - Langrend, klassisk, 15 km herrer - DR3
11:00-14:00 - Curling, round robin damer - DR1
12:30-13:30 - Alpint, superkombination, løb 2, herrer - TV2
13:30-16:00 - Ishockey, gruppespil, herrer - TV2
13:30-19:00 - Skeleton, kval.herrer - TV2 Play
13:30-19:00 - Skeleton, finale, damer - TV2 Play
14:45-16:00 - Freestyle, hop, kval.damer - TV2 Zulu
15:00-17:00 - Skiskydning, individuel, 15 km, damer - TV2
16:00-19:00 - Curling, round robin, herrer - DR1
16:00-20:00 - Kunstskøjteløb, friprogram, herrer - TV2 Zulu
18:00-20:30 - Ishockey, gruppespil, herrer - TV2 Play
18:30-19:30 - Skihop, LH, kval. - DR3
18:30-19:30 - Freestyle, hop, finale, damer -  TV2 Zulu

 
Lør 15/2

06:00-09:00 - Curling, round robin, damer - TV2 Zulu
08:00-10:00 - Alpint, Super-G, damer - TV2
09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, herrer  - TV2 Zulu
09:00-11:30 - Ishockey, kvartfinaler, damer
11:00-12:15 - Langrend, stafet, 4×5 km damer - DR1
11:00-13:40 - Short track, 1500 m damer - DR3
11:00-13:40 - Short track, 1000 m herrer - DR3
11:00-14:00 - Curling, round robin, herrer - TV2
13:30-16:00 - Ishockey, gruppespil, herrer - TV2 / TV2 Zulu
13:30-16:00 - Ishockey, kvartfinaler, damer
14:30-17:00 - Hurtigløb på skøjter, 1500 m, herrer - TV2
16:00-19:00 - Curling, round robin, damer - DR1
16:30-19:00 - Skeleton, finale, herrer - TV2
18:00-20:30 - Ishockey, gruppespil, herrer  - TV2 Zulu
18:30-20:15 - Skihop, lang bakke, finale, herrer - DR3

 
Søn 16/2

06:00-09:00 - Curling, round robin, herrer - TV2 Zulu
09:00-11:30 - Ishockey, gruppespil, herrer - TV2 Zulu
09:00-11:30 - Ishockey, placeringskampe, damer
11:00-14:00 - Curling, round robin, damer - TV2
11:00-14:00 - Langrend, stafet, 4x10 km herrer - DR1
13:30-16:00 - Ishockey, gruppespil, herrer - DR3 / TV2
13:30-16:00 - Ishockey, placeringskampe, damer
15:00-17:00 - Hurtigløb på skøjter, 1500 m damer - TV2 Zulu
16:00-19:00 - Curling, round robin, herrer - DR1
16:00-19:45 - Kunstskøjteløb, isdans, kort program - TV2 Zulu
18:00-20:30 - Ishockey, gruppespil, herrer - DR3

 
Man. 17/2

06:00-09:00 - Curling, round robin, damer - TV2
08:00-09:20 - Snowboard, snowboard cross, kval.herrer - DR3
10:30-11:20 - Snowboard, snowboard cross, finale, herrer - DR3
11:00-14:00 - Curling, round robin, herrer - TV2
13:30-16:00 - Ishockey, semifinale 1, damer - DR3 / TV2
14:45-16:00 - Freestyle, hop, kval.herrer - TV2 Zulu
15:45-18:30 - Bobslæde to-mands - DR3
16:00-17:00 - Skiskydning, samlet start, 12,5 km, damer - TV2 Zulu
16:00-19:00 - Curling, round robin, damer - TV2
16:00-19:20 - Kunstskøjteløb, isdans, fri program - TV2 Zulu
18:00-20:00 - Skihop, lang bakke, herrer, hold - DR3
18:00-20:30 - Ishockey, semifinale 2, damer
18:30-19:25 - Freestyle, hop, finale herrer - TV2 Zulu

 
Tir. 18/2

06:00-09:00 - Curling, playoff, damer/herrer
08:00-10:00 - Alpint, storslalom, løb 1. damer - TV2
09:00-11:30 - Ishockey, playoff, herrer
09:00-11:30 - Ishockey, placeringskampe, damer
10:00-11:30 - Nordisk kombination, skihop, herrer - TV2
10:30-12:30 - Short track, 500 m herrer - DR3
10:30-12:30 - Short track, 1000 m damer - DR3
10:30-12:30 - Short track, 3000 m, stafet
11:00-14:00 - Curling, playoff-runde damer/herrer
11:30-13:00 - Alpint, storslalom, løb 2, damer - TV2
13:00-14:00 - Nordisk kombination, Langrend, 10 km herrer - TV2
13:30-16:00 - Ishockey, playoff, herrer
13:30-16:00 - Ishockey, placeringskampe, damer
14:00-17:00 - Hurtigløb på skøjter, 10 000 m, herrer - TV2
14:45-16:25 - Freestyle, halfpipe, kval.herrer - TV2 Zulu
16:00-19:00 - Curling, playoff-runde, damer/herrer
17:15-19:15 - Bobslæde, kval.damer - DR3
18:00-20:30 - Ishockey, playoff, herrer
18:30-19:25 - Freestyle, halfpipe, finale herrer - TV2 Zulu

 
Ons 19/2

06:00-08:00 - Snowboard, parallel storslalom, kval.damer/herrer
08:00-10:00 - Alpint, storslalom, løb 1 herrer
09:00-11:30 - Ishockey, kvartfinaler, herrer
10:00-11:50 - Snowboard, parallel storslalom, finale, damer/herrer
10:15-11:15 - Langrend, sprint, hold damer/herrer
11:00-14:00 - Curling, semifinaler damer
11:30-13:00 - Alpint, storslalom, løb 2 herrer
12:45-13:45 - Langrend, sprint, hold, finale, damer/herrer
13:30-16:00 - Ishockey, kvartfinaler, herrer
14:30-16:30 - Hurtigløb på skøjter, 5000 m damer
15:30-17:00 - Skiskydning, stafet, mixed
16:00-19:00 - Curling, semifinaler, herrer
16:00-20:30 - Kunstskøjteløb, kortprogram, damer
17:15-19:15 - Bobslæde, finale, damer
18:00-20:30 - Ishockey, kvartfinaler, herrer

 
Tors 20/2

07:30-10:30 - Curling, bronzekamp, damer
08:30-10:00 - Nordisk kombination, skihop, herrer, hold
08:45-09:25 - Freestyle, skicross, kval.herrer
10:30-11:45 - Freestyle, skicross, finale, herrer
11:00-13:30 - Ishockey, bronzekamp, damer
12:00-13:00 - Nordisk kombination, længde, 4×5 km herrer
12:15-15:15 - Curling, finale, damer
15:30-16:45 - Freestyle, halfpipe, kval.damer
16:00-18:30 - Ishockey, finale, damer
16:00-19:55 - Kunstskøjteløb, fri program damer
18:30-19:20 - Freestyle, halfpipe, finale, damer

 
Fre 21/2

07:30-10:30 - Curling, bronzekamp, herrer - DR1
08:45-09:25 - Freestyle, skicross, kval.damer - TV2
10:30-11:45 - Freestyle, skicross, finale, damer - TV2
11:00-13:30 - Ishockey, semifinale 1, herrer - TV2
12:15-15:15 - Curling, finale, herrer - TV2
12:30-13:45 - Alpint, slalom, løb 1 damer - TV2 Zulu
14:30-17:00 - Hurtigløb på skøjter, holdstafet, kval.damer/herrer - TV2 Zulu
15:30-17:00 - Skiskydning, stafet, 4×6 km, damer - DR1
16:00-17:00 - Alpint, slalom, løb 2, damer - TV2
17:30-20:10 - Short track, 500 m, herrer - DR3
17:30-20:10 - Short track, 1000 m, damer - DR3
17:30-20:10 - Short track, 5000 m, stafet  - DR3
18:00-20:30 - Ishockey, semifinale 2 herrer - DR3

 
Lør 22/2

06:15-08:15 - Snowboard, parallel storslalom, kval.damer/herrer - DR3
10:15-12:05 - Snowboard, parallel storslalom, finale, damer/herrer - DR3
10:30-12:15 - Langrend, samlet start, fristil, 30 km damer - DR1
12:30-14:00 - Alpint, slalom, løb 1 herrer - TV2
14:30-17:00 - Hurtigløb på skøjter, holdstafet, finale, damer/herrer - TV2
15:30-17:00 - Skiskydning, stafet, 4×7 km herrer - DR1
16:00-17:20 - Alpint, slalom, løb 2 herrer - TV2
16:00-18:30 - Ishockey, bronzekamp, herrer - DR3
17:00-19:30 - Bobslæde, fire-mands, kval. - DR3
17:30-20:00 - Kunstskøjteløb, opvisning - TV2 Zulu

 
Søn 23/2

08:00-10:45 - Langrend, samlet start, fristil, 50 km herrer - DR1
10:30-12:45 - Bobslæde, fire-mands, finale - DR3
13:00-16:00 - Ishockey, finale herrer - TV2
17:00-19:30 - Afslutningsceremoni - TV2

 


Vinter OL 2014 Medaljer

Tryk her og få de bedste OL odds!