Zakłady z handicapami są popularne nie tylko w koszykówce czy footballu amerykańskim, ale również w baseballu, rugby, hokeju na lodzie, czy nawet w piłce nożnej, gdzie występują najczęściej jako handicapy azjatyckie.

Przyjrzyjmy się różnym rodzajom handicapów azjatyckich dostępnym w zakładach oferowanych na piłkę nożną.

Handicap -0.5 lub +0.5

Drużyna A (-0.5) vs. Drużyna B (+0,5)

W tym przykładzie Drużyna A jest postawiona w roli faworyta do wygranej, co jest wyrażone w przewadze +0.5 Drużyny B. Przewaga 0.5 znaczy tyle, że Drużyna B jest nagrodzona połową gola w momencie zakończenia meczu.

Jeśli mecz zakończy się remisem, drużyna B zostanie zwycięzcą, ponieważ skończyła mecz mając o pół gola więcej, niż Drużyna A.

Jeśli postawiłeś pieniądze na Drużynę B, to dwa wyniki przyniosą Ci zysk: albo wygrana Drużyny B, albo remis. A przegrasz zakład jedynie, kiedy Drużyna A wygra.

Handicap 0

Gdy dwie drużyny mogą zremisować, handicap 0 oznacza, że jeżeli Twoja drużyna zwycięży, to wygrasz także postawiony zakład. Handicapy azjatyckie zostały stworzone, aby wyelimować z zakładów remis. W przypadku handicap 0, jeśli mecz zakończy się remisem, to Twoja stawka zostanie zwrócona tak, jakbyś nigdy tego zakładu nie postawił.

Handicap -1 lub +1

Ten handicap działa tak jak handicap 0.5. Jednak przyjmuje wartość 1 - znaczy to, że jednej z drużyn przyznano przewagę jednego gola.

Drużyna A w tym wypadku jest większym faworytem, dlatego został jej przyznany handicap -1.

Jeśli Twoje pieniądze poszły na Drużynę B, Drużyna A musi wygrać różnicą co najmniej dwóch goli, aby Twój zakład przegrał. Pamiętaj, wygrana Drużyny A 1-0, oznacza dla Ciebie remis, a to wciąż oznacza rezultat na Twoją korzyść, ponieważ przegraną różnicą jednego gola oznacza, że Twoje pieniądze zostaną Ci zwrócone.

Gdy stawiasz na Drużynę B (+1) możliwe rezultaty wyglądają tak:

Drużyna B wygrywa Wygrywasz
Drużyna B remisuje Wygrywasz (dzięki dodatkowemu punktowi z handicapu)

Handicapy Azjatyckie – połówki i ćwiartki

W porównaniu do innych sportów, w piłce nożnej strzela się niewiele goli. Wobec tego bukmacherom nie zajęło zbyt dużo czasu, aby zwiększyć liczbę dostępnych handicapów i zaoferować tzw. połówki i ćwiartki.

Jeśli postawisz zakład z użyciem tych handicapów, Twoja stawka zostanie podzielona pomiędzy dwa handicapy azjatyckie.

Drużyna B +0 i +0.5.

Połowa Twojej stawki zostanie przeznaczona na opcję +0, a połowa na +0.5. Twój zwrot, zleżny od końcowego wyniku, będzie wyglądać tak:

Drużyna B wygrywa Wygrywasz cały zakład
Drużyna B remisuje Połowa Twojej stawki zostanie Ci zwrócona (część +0), a druga połowa (część +0.5) będzie uznana za wygrany zakład.

Wygrasz więc połowę tego co byś wygrał, gdyby Drużyna B wygrała mecz.